DİJİTAL SANAT

ÇOK YAKINDA…

NFT tam olarak nedir?

NFT, değiştirilemez token anlamına gelir.

Token yada itibari para, bir varlığın sahipliğinin işaretidir. Bir tren bileti gibi düşünün, o trende o anda koltuk sahibi olduğunuzun göstergesidir. Token, çok çeşitli, benzersiz maddi ve maddi olmayan öğeleri temsil eden dijital bir varlıktır. Bu token, öğelerin veya varlıkların işlemlerini izleyen dijital bir merkezi olmayan defter olan şeffaf bir blok zincirinde saklanır.

Sanatçılar, bulut platformlarında depolanan dijital görüntüleri ve koleksiyonları “basabilir” ve bunları kripto para pazarları aracılığıyla satabilir – bu, sanatçıların geçim kaynakları için gelir elde etmeleri için yeni bir fırsat ve kanaldır. Kulağa harika geliyor, değil mi?

Fiziksel bir varlığa kıyasla dijital bir varlığa sahip olmanın temel faydalarından biri, daha önce bahsedildiği gibi her NFT’nin, onu diğer herhangi bir NFT’den farklı kılan ayırt edici bilgiler içermesi ve kolayca doğrulanabilmesidir.

Bir NFT satın alırken, hem bir varlığın silinemez sahiplik kaydını hem de gerçek varlığa erişim elde edersiniz. NFT’ler şu anda çoğunlukla dijital sanat eserleri olarak görülmektedirler fakat yakın gelecekte bu olgunun gündelik yaşamımıza doğrudan katkı sağlayacak fonksiyonlara evrilmesi mümkündür.